Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

AjansCode Google

Google

Google alternatifi 10 arama motoru listemizle karşınızdayız. Bir dönemin efsanevi arama motoru Google artık sadece internet üzerinden hizmet vermiyor. Cep telefonu bile tasarlayan firma, şu anda dünya üzerinde medya kadar etkili ve güçlü bir kurum haline geldi. Google’ın bu gücünü son zamanlarda olumlu yönde kullanmadığını görüyoruz.

Hem akıllı telefonlardan hem de internet üzerinden arattığımız pek çok içeriği bizlere reklam olarak geri döndüren Google, hem reklam noktasında hem de internet noktasında bir dev.

Facebook nasıl sosyal medyada WhatsApp ve Instagram gibi silahlarıyla reklam için bilgi topluyor ve milyarlarca reklam gösteriyorsa, Google da bulut hizmetlerinin ve yazılım silahlarının yanında reklam gücünü de kullanıyor.

Google alternatifi 10 Arama Motoru

Ünlü arama motoru devlet üstü bir kurum olmak stratejiler geliştiriyr. Çin‘e karşı açtığı savaşla dünya gündemine oturan internet firması devletlere karşı olan tutumlarını ilerleyen aylarda da devam ettirdi. Ülkemizlede bir soğuk savaşa giren ülke en sonunda geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Sanal dünyada hiç birşey alternatifsiz değildir, Google kadar zengin kaynaklara sahip olmasa da onun tahtına geçmeye hazırlananın 10 adet siteyi biraraya getirdik. İşte bazı özellikleriyle Google‘ı bile geçen 10 arama motoru...

10- Ruslar Yandex ile ülkemizde ciddi bir rakip!

Fenerbahçe ile anlaşan ve reklamlarına Rusya ile yaşadığımız krize kadar ciddi bir şekilde devam eden Yandex, hem haritalar hem de bulut hizmetleri gibi ek hizmetlerle ülkemizde servis veriyor.

2011 yılında Türkiye ofisi açılan Yandex, ülkemizdeki önemli Google alternatiflerinden. Yandex Browser ile de Google Chrome’a rakip diyebiliriz.
 

9- Çin’den sanal cevap Baidu

2010 yılında patlak veren Google ve Çin savaşı Baidu adlı arama motorunun ortaya çıkmasını sağladı. Çin Hükümetinin destekleriyle beraber Asya’nın en önemli arama motoru olmayı başaran Baidu, bizim için alternatif olmasa da, Asya pazarı için ciddi bir alternatif.

8- Amerika’da ‘o’ iddialı

Google daha emekleme aşamasındayken American Online, dünyanın en iddialı web sitelerinden biriydi. Ancak sadece Amerika bazlı hizmet vermesi ve Google’ın yeniliklerini ön görememesi nedeniyle dünya çapında büyük bir başarı yakalayamamıştı.

7- Gerçek insanlı arama

Arama motorları genelde bilgilenmeniz için en başarılı kaynaklardan biri. Peki ama, bu sistemi gerçekten soru cevap tarzında yönetirseniz ne olur?

Mahalo.com sorunun yanıtını veren bir işleyişe sahip. Siteye üye olduğunuz zaman, sorunuzu operatörler ve gönüllü araştırmacılar cevaplıyor.

Herhangi bir haberi, şehri, ülkeyi siteyi kısacası onların araştırabileceği her şeyi sorabiliyorsunuz. Fikir iyi olsa da hız bakımından Google’a yarışmaması sitenin en büyük eksiği.

6- Sor ve öğren

Ünlü arama motorunun en büyük rakiplerinden biri de Ask.com adını taşıyor. Bu site tasarım olarak da Google’ı andırıyor. Dünya çapında yoğun bir şekilde kullanılıyor.

5- Arayan ördek

Google‘ın gelecekteki en büyük rakiplerinden biri olacak olan bu site ilginç bir isim ve sembol seçmiş. Duckduckgo.com adlı bu site ördek logosu ve ilginç ismiyle çok ciddiyetsiz duruyor olabilir ancak arama sonuçlarını farklı şekilde sıralama özelliği bu imajını çabuk değiştiriyor.

Google Alternatifi dediğimizde bu motor üzerinde arama yaptığınız kelimeyle ilgili çok geniş çapta bilgiye de sahip olabiliyorsunuz. Information kısmına tıkladığınız zaman bu kelimenin tanımını ve onu çağrıştıran her türlü site ve linki görebiliyorsunuz.

Özellikle bir web sitesi aradığınız zaman fazlasıyla işe yarayan bu özellik bir de sadece alışveriş siteleri üzerinde arama yapan diğer bir sistemle pekiştirilmiş. Gereksiz sonuçlardan kurtulmak isterseniz bu site sizin için faydalı bir alternatif.

Liste üçüncüsü: İş bile bulmak mümkün

Bir arama motorunun aradığınız kelimeleri bulması sizin için yeterli mi? Google en büyük sorunu olan bilgi karmaşası doğru yönlendirilirse internet kullanıcılarına hem vakit kazandırıyor hem sonuca daha rahat ulaşıyor. Yippy sloganlı clusty.com bu prensibi belirlemiş.

Liste İkincisi: Yazılım devinden bing

Microsoft, Google’ın kendine farklı sektörlerde rakip olmasına Bing adlı arama motoruyla karşılık vermişti. Yazılım devinin milyonlarca dolar harcayarak geliştirdiği bu sitenin en etkileyici özelliği Google’ın da taklit ettiği değişken arka planlar sistemi.

Birincimiz: Kadim düşmanlar Yahoo

İşte en büyük Google alternatifi. Yahoo ve Google’ın rekabeti filmlerdeki kötü adam süper kahraman düşmanlığından pek farklı değil. Google’ın kurucuları daha öğrenciyken basit ve işlevli arama motoru fikirlerini Yahoo‘ya sunmuşlardı. Ancak o zamanlar en büyük internet güçlerinden biri olan Yahoo bu gençlerin teklifi kabul etmedi.