Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

AjansCode Kozmetik - Bakım - Kuaför

Kozmetik - Bakım - Kuaför

Geçenyıl 12 milyon kadın kuaför salonlarına 2 milyar dolar (3.5 milyar TL) bıraktı. Sayıları her geçen gün artan kadın kuaför salonları Türkiye’de 25 bine ulaştı. Kadınların yüzde 46’sı geçtiğimiz yıl saçlarını boyatırken, bu oran erkeklerde de artış gösterdi. Kadınların kişisel bakım masrafları da yükseldi. 2011’de kozmetik sektöründe kişi başı harcama tutarı 26 Euro’ya ulaştı.
105 bin kişi çalışıyor
Kuaför salonlarının son yıllarda hızlı bir büyüme yakalayarak dev bir sektör haline geldiğini anlatan L’Oreal Professionnel Genel Müdürü Sertaç Önen, şu bilgileri verdi: “Kuaför salonları önemli bir istihdam yaratıyor. Sektörde 105 bin kişi çalışıyor. Türkiye’de 711 kişiye 1 kuaför düşüyor. 25 bin kadın kuaförü bulunuyor. Bu rakam erkek kuaförlerinde 30 bin civarında. Her yıl milyonlarca kadın kuaföre gidiyor. Her kuaför ziyaretinde ortalama 30 lira harcama yapılıyor. Bu rakam ise her yıl artıyor. Sektör son 5 yılda ciddi rakamlara ulaştı.”
Yüzde 65’i işkadını
Kuaföre giden kadın profilini de incelediklerini vurgulayan Sertaç Önen, şunları anlattı: “Türkiye’de kuaföre düzenli giden kadınlar daha çok çalışanlardan oluşuyor. Özellikle büyük şehirlerdeki kadınlar kuaför harcamalarından kısmıyor. Kuaföre gidenlerin yüzde 65’ini işkadını oluşturuyor. Bu oran ev kadınlarında yüzde 25 civarında. Son yıllarda öğrencilerin de payı hızla artıyor. Kuaför salonlarına gidenlerin yüzde 10’unu ise öğrenciler oluşturuyor. Her iki kadından biri ise saçlarını boyatıyor. Burada sarı saç rengi ise öne çıkıyor. Kızıl renkte en çok tercih edilenlerden biri.”
Kozmetik küçülmez
Kadınların kozmetik ürünlere olan ilgisini de değerlendiren Sertaç Önen, “Kadınların kozmetik alanında yıllık kişi başı harcamaları Türkiye’de 26 Euro’yu buldu. Bu rakam Fransa’da 40 Euro seviyesinde. Bu sektörün en önemli özelliği ise kriz dönemlerinde küçülmüyor. Çünkü kadınlar kendilerini mutlu etmek için kozmetik ürünlere yoğunlaşıyor. Krizde bir çok sektör yara alırken kozmetik ürünler her zaman büyüme gösteriyor. Bu durum Avrupa’daki son krizde de karşımıza çıktı. Sektör hiç küçülme yaşamadı” diye konuştu. Büyük hızla büyüyen kadın bakım sektöründe ilerlemek için tanıtımınız reklamınız çok önemlidir. Bu yüzden profesyonel bir reklam ajansı ile iş birliği yapmanız sizin için oldukça sağlıklı olacaktır.